09. Polsko – MRU, podzemní města Walim a Osówka…

Rezervace
(informace k zájezdům)
Cena: - Kč
Termín: 13.9. - 17.9.2017
Délka: 5 dní
Doprava: autobusem
Strava: vlastní

Polsko

Zájezd do prostoru nedaleko česko-polských hranic. Nejprve prohlídka provrtaných Sovích hor s komplexy Osówka a Walim o kterých se stále s jistotou neví, k čemu měly Třetí říši sloužit.

Rovněž se prohlédnou dvě tvrze německého opevnění Meziříčního opevněného rajonu (MRU) i se zachovalými pancéřovými zvony a s protitankovými překážkami, opevnění na řece Odře a v Glogowě, vojenská muzea ve Drzonowě a u Swidnice. Prohlédne se i rozlehlá pruská pevnost z konce 18. století v Klodzku.

V Zagani (Sagan) se navštíví muzeum v bývalém zajateckém táboře Stalag Luft 3, ze kterého uteklo 24. března 1944 76 spojeneckých letců.

 

 

Program zájezdu:

1. den, středa, 13.9.: průjezd ČR po trase Praha – Pardubice – Náchod.

Nástupní místa:

07.00  hod. – Praha, metro C, stanice Budějovická, ulice Antala Staška, zast. autobusů MHD, vpravo je supermarket BILLA, vlevo přes ulici poliklinika.                                                         

08.30  hod. – Pardubice, před nádražím ČD.

Po přejezdu do Polska zastávka v Klodzku, zde prohlídka tvrze, kterou vybudovali Rakušané na začátku 18. století a později byla přestavěna Prusy. Součástí prohlídky jsou minérské chodby, prohlídka pevnůstky Velká kleština s dobovou expozicí a procházka po bastionech. Poté přejezd do Walimi, zde prohlídka podzemních chodeb, budovaných v době třetí říše vězni z koncentračních táborů. Nocleh ve Walbrzychu.

2. den, čtvrtek, 14.9.: prohlídka „podzemního města“ Osowka, budovaného od roku 1943 doposud s neznámým určením. A to jako kryt pro Hitlera nebo jako továrna na výrobu „tajných zbraní“.  Po prohlídce přejezd do vojenského muzea u Swidnice, které vystavuje pozemní techniku, raketové systémy a také např. cvičná letadla polské výroby  TS-11 a především Iryda M-93K. Dále se navštíví muzeum – koncentrační tábor Gross Rosen. Poté odjezd na ubytování do Zielone Gory.

3. den, pátek, 15.9.: výjezd na Meziříční opevněný rajon (MRU), prohlídka tvrze „Petla boryszynska“ s rozsáhlými podzemními chodbami, zachovalými pancéřovými kopulemi a protitankovými překážkami a pak další tvrze u Pniewa. Pak zastávka na břehu řeky Odry na „Oderstellung“ u Cigacic  u několika malých objektů. Nocleh opět v Zielone Gore, možnost individuální prohlídky centra města.

4. den, sobota, 16.9.: prohlídka vojenského muzea ve Drzonově (Lubuskie muzeum wojskowe), jednoho z největších v Polsku. Je tvořeno vnitřní expozicí se sbírkami uniforem, ručních zbraní a pak rozsáhlou venkovní expozicí obrněné a dělostřelecké techniky. Pak přejezd do Zaganě (Sagan), zde prohlídka bývalého zajateckého tábora pro spojenecké letce StaLAG Luft III, známého z „velkého útěku“. Přejezd do města Glogow na Odře, zde prohlídka staršího pruského opevnění, např.dělostřelecké bašty „Turm Reduit“, fortu Stern a Lünette am Schloss See atd. Nocleh opět v Zielone Gore.

5. den, neděle, 17.9.: odjezd zpět do České republiky, zastávka ve Wroclavi, prohlídka „Muzeum militariow“ s bohatou sbírkou chladných a palných zbraní, helem, uniforem… Poté procházka v centru města se zastávkami u protiletadlových krytů z období II. sv. války. Pak odjezd přes Klodsko do Pardubic a Prahy.

 


 

Ubytování: 4x v Polsku v hotelu či penzionu ve dvoulůžkových pokojích.

se sprchou a WC.

Strava: vlastní.

Cena: - Kč, z toho záloha 2 000 Kč.

V ceně: dopravu autobusem, 4x nocleh, vstupné uvedené v programu, komplexní cestovní pojištění včetně storna zájezdu, průvodce, zákonné pojištění CK.

 


 

Fotogalerie  
ilustrační fotografie