— SRBSKO, ČERNÁ HORA, BOSNA —

Neaktuální zájezd. Nabídku zájezdů najdete ZDE. 

Při zájezdu na Balkán navštívíme v Bělehradě letecké a vojenské muzeum s mnoha unikáty, v Černé Hoře bývalé rakousko-uherské pevnosti i s pancéřovými kopulemi kolem Boky Kotorské, místo atentátu na Ferdinanda d´Este v Sarajevu, protiatomový kryt pro maršála Tita...

Co je možné na zájezdu vidět: • tvrze kolem Boky Kotorské, tvrz Kalemegdan s vojenským muzeem • vrak amerického letadla F-117 • československý tank LT vz. 35 • muzeum zbrojařské firmy Zastava • letadla Me 109, Hurricane, Spifire, P-47, Il-2, La-5, Li-2, Po-2, řadu MiGů • ponorku Heroj (821) v Tivatu • atomový kryt maršála Tita • město Dubrovnik - památku UNESCO a další.

Muzea v ceně: • Budapešť - vojenské muzeum • Szolnok - letecké muzeum Bělehrad - vojenské muzeum, letecké muzeum • Kragujevac - technické muzeum fy. Zastava • Užice - technické muzeum • Tivat - námořní muzeum • Konjic - atomový úkryt • Sarajevo - muzeum 1878 - 1918 • Kecel - vojenské muzeum.

TERMÍN: 25.09. - 04.10.2020

DÉLKA: 10 DNÍ

DOPRAVA: AUTOBUSEM

STRAVOVÁNÍ: NENÍ (viz běžné informace)

CENA:

NAVŠTÍVÍ SE TYTO ZEMĚ:

BOSNA A HERCEGOVINA, ČERNÁ HORA, MAĎARSKO, SRBSKO


— PROGRAM ZÁJEZDU —

1. den: průjezd ČR po trase Pardubice - Olomouc - Brno, pak přes Bratislavu do Budapešti, zde prohlídka vojenského muzea na Hradním vrchu. Nocleh v Budapešti.

2. den: prohlídka maďarského leteckého muzea v Szolnoku. Mimo jiné je zde vytažený vrak IL-2 z jezera Balaton, kompletní sbírka maďarského vojenského letectva po roce 1945, Hawker Hunter nebo F-104 a další. Po prohlídce odjezd do Bělehradu v Srbsku. Případně individuální prohlídka centra města. Nocleh.

3. den: prohlídka muzeí v Bělehradě - vojenského na tvrzi Kalemegdan a leteckého na letišti Surčin (Me 109, Hurricane, Spitfire, P 47 Thunderbolt, Ju 52, vrak "neviditelného" F-117 z r. 1999, výrobky jugoslávských leteckých továren - Ikarus, Soko...). Na Kalemegdanu venkovní expozice tanků (LT vz. 35, polský tančík, italský vz. 13, PZ IV, unikátní jugoslávská varianta T-34...) a děl - i škodováckých, uvnitř vojenská historie Srbska od vzniku samostatného státu až po současnost. Možná individuální prohlídka Bělehradu. Nocleh.

4. den: odjezd z Bělehradu, zastávka v Kragujevaci s muzeem zbrojařské firmy Zastava, poté přejezd do Užice, bývalého hlavního města svobodné republiky během 2. světové války. Zde prohlídka muzea s podzemní partyzánskou zbrojovkou. Nocleh.

5. a 6. den: přejezd k pobřeží Černé Hory, prohlídka některých rakousko-uherských pevností (Traste, Goražda), pobřežních baterií (Luštica) či skalního úkrytu válečných lodí. Zastávka v námořním muzeu v Tivatu, k prohlídce je i ex-jugoslávská ponorka Heroj (821). Nocleh dvakrát ve stejném hotelu.

7. den: odjezd z Černé Hory přes Dubrovník (zastávka, individuální prohlídka opevněného města), poté přejezd do Bosny a Hercegoviny do Mostaru, zde nocleh.

8. den: při cestě do Sarajeva zastávka v obci Konjic, zde prohlídka protiatomového krytu pro jugoslávské funkcionáře. Pokračování do Sarajeva, procházka po místech, kde se uskutečnily atentáty na Ferdinanda d'Este, zde také prohlídka muzea Sarajevo 1878 - 1918, které je věnováno rovněž i atentátu. Nocleh.

9. den: po trase Zenica - Osijek přejezd do Maďarska, prohlídka vojenského muzea v Kecelu (rozsáhlá sbírka cca 300 - 400 kusů různé vojenské techniky - obrněná technika, nákladní auta s různými nástavbami, děla, letadla, protiletadlové systémy... Čsl. výrobky jsou zastoupeny např. protitankovým kanonem KPÚV vz. 37). Po prohlídce odjezd do Budapešti na nocleh.

10. den: návrat do ČR po trase Budapešť - Bratislava - Brno - Olomouc - Pardubice.

Program je rámcový, pořadí navštívených muzeí se může změnit.

— PODROBNOSTI O ZÁJEZDU —

Ubytování: 9x v 2*/3* hotelech ve dvoulůžkových pokojích se sprchou a WC.

Stravování: není (vlastní, viz běžné informace k zájezdům).

Základní cena:

Příplatek za jednolůžkový pokoj:

Cena zahrnuje: dopravu autobusem, 9x nocleh, vstupné uvedené v podrobném programu (10 muzeí), cestovní pojištění, průvodce, zákonné pojištění CK.

Nástupní místa: Pardubice, Olomouc, Brno.

Minimální počet cestujících: 32 osob.