07. Finsko

Přihlásit
(informace k zájezdům)
Cena: -
Termín: 10.08. - 21.08.2016
Ubytování: 10 nocí
Doprava: autobusem
Strava: vlastní

Finsko
Estonsko
Lotyšsko
Polsko

 

Zájezd po stopách „zimní války“ během kterého se seznámíme s opevněním Salpa-linie v oblasti Virolahti a Miehikkälä, navštívíme známé tankové muzeum Parola s bohatou kolekcí obrněných vozidel a mimo jiné s ukořistěnými sovětskými tanky, dále ústřední vojenské muzeum v Helsinkách a na ostrově Suomenlinna, letecké muzeum v Tikkakoski, muzea pěchoty, dělostřelectva... Při cestě přes pobaltské země si prohlédneme např. originální estonskou ponorku Lembit z období před 2. sv. válkou, vojenská muzea v Tallinu a Rize a ústřední vojenské muzeum ve Varšavě.

 


 

Program:

1.den: odjezd z nástupních míst, průjezd ČR po trase Zábřeh – Pardubice – Olomouc – Český Těšína a dále přes Polsko do Varšavy. Nástupní místa: Pardubice, Olomouc. Z Olomouce přes Hranice na Moravě do Českého Těšína. Po této trase dle dohody je také možný nástup.

2.den:  noční průjezd přes Polsko do Varšavy. Dopoledne ve Varšavě prohlídka Muzea vojska polskiego - ústřední expozice, pobočka ve fortu Sadyba s obrněnou technikou a letectvem a PVO. V případě zájmu je možné individuálně nahradit ústřední vojenské muzeum např. železničním muzeem s pancéřovým vlakem nebo jiným muzeem. Odjezd na ubytování k hranicím polsko – litevským.

3.den: průjezd pobaltskými republikami ze Suwalek až do estonského Tallinu, zde nocleh v hotelu. Individuální prohlídka centra tohoto historického města.

4.den: v Tallinnu prohlídka estonských muzeí – vojenského a námořního (mj. původní estonská ponorka Lembit z roku 1936, minolovka, hlídkový člun, ledoborec).

5.den: ráno trajektem do Helsinek, prohlídka ústředního vojenského muzea v centru Helsinek, pak přejezd na opevněný ostrov Suomenlinna naproti Helsinkám. Zde je možné navštívit vojenské muzeum, muzeum pobřežního dělostřelectva, ponorku Vesikko.

6.den: odjezd z Helsinek do Hämeenlinny, prohlídka dělostřeleckého muzea, pak prohlídka tankového muzea Parola.

7.den: prohlídka největšího finského leteckého muzea v Tikkakoski (Hurricane, Me 109, Fokker XXI, Humu – jediný vyrobený prototyp...) poblíž Jyväskylä. Pak přejezd do Mikkeli, kde během zimní války bylo vrchní velitelství finské armády. Zastávka u salonního vagónu maršála Mannerheima, prohlídka města.

8.den: v Mikkeli prohlídka zdejších vojenských muzeí – pěchoty, velitelského stanoviště, spojovacího uzlu Lokki. Odjezd na ubytování přes Keromäki do Lappeeranty.

9.den: prohlídka Salpa linie, novější varianty Mannerheimovy linie a to pevnostní uzly v Miehikelä a Virolahti. Odjezd do Helsinek, pak večerním trajektem do Tallinu, zde nocleh v hotelu. (Pokusíme se mimo program zajistit ještě návštěvu ostrova Kuivasaari naproti Helsinkám, kde je ve vojenském prostoru baterie se 305 mm kanóny. Pokud se to povede, budeme v předstihu informovat).

10.den:z Tallinnu přejezd do lotyšské Rigy, zde prohlídka vojenského muzea a automobilního muzea (ve sbírce mimo jiné kolekce cca dvaceti vládních vozů sovětských představitelů, Stalina a Brežněva), prohlídka historického centra.

11.den:odjezd z Rigy směr Varšava, v případě času zastávka na některé vojenské zajímavosti.

12.den: odjezd z Varšavy do ČR přes Český Těšín – Olomouc – Pardubice – Šumperk.

 


 

Ubytování: 10x (2x hotel v Polsku 2 – 3 lůžkové pokoje se sociálním zařízením, 1x v Lotyšsku a 3x v Estonsku v hotelech a 4x ve Finsku v kvalitních chatkách v kempech případně případně v mládežnických ubytovnách ve 2 – 3 lůžkových pokojích).

Strava: vlastní.

Cena: -

V ceně: přeprava autobusem, ubytování, vstupné, průvodce resp. tlumočníka, komplexní pojištění léčebných výloh,  zákonné pojištění CK pro případ krachu u pojišťovny Union.

Upozornění: Program je rámcový, pořadí navštívených muzeí, památek, akcí apod. se může změnit. Program může být doplněn v případě časových možností o návštěvy dalších vojenských zajímavostí.