MUZEUM POLSKÉ ARMÁDY

Muzeum bylo založeno 22. dubna 1920 dekretem nejvyššího velitele polské armády maršálem Józefem Piłsudským za účelem sběru, zkoumání a studování vojensko-historických předmětů. V roce 1939 čítala sbírka více jak 60 000 kusů artefaktů. Za 2. světové války byly všechny exponáty odvezeny do Německa a větší část budovy muzea sloužila jako skladiště zbraní jednotek SS.

V současné chvíli čítá sbírka více jak 250 000 kusů a neustále roste. Najdeme zde sbírku zbraní, uměleckých děl, knih, dokumentů a fotografií od středověku až po současnost. Mimo jiné je zde vystaven Gotický relikviář, brnění Boleslava I. Chrabrého, šavle krále Štěpána Báthoryho, uniforma gen. Władysława Sikorského, generálmajora Zygmunta Berlinga, sedlo Napoleona Bonaparte z období cesty do Egypta, polské samopaly Mors wz. 39, Błyskawica, prototyp pistole Vis wz. 35, protitanková puška wz. 35 atd.

Ve venkovní expozici před muzeem a v jeho pobočce v Muzeu polské vojenské techniky ve fortu IX Varšavské pevnosti najdeme polská cvičná letadla PZL TS-8 Bies, PZL TS-11 Iskra..., sovětské An-26, MiG-23, Su-20, Il-2..., polský tančík TKS, T-34/76, IS-2 a IS-3, kanadskou verzi tanku Sherman "Grizzly", obrněné vozidlo Kubuś z Varšavského povstání, ukořistěný Sd.Kfz. 303 Goliath, dělostřeleckou, raketovou a radiolokační techniku a mnoho dalšího.

Pro muzeum je v současné době stavěna nová budova ve Varšavské citadele. Po dostavbě by mělo být muzeum při svém 100. výročí založení během tohoto roku přemístěno do nových prostor.

Místo: Varšava, Polsko.

Oficiální a další názvy: Muzeum polské vojenské techniky, Katyňské muzeum, Muzeum wojska polskiego.


Foto: archiv Cestovní kanceláře PRADĚD.