ÚSTŘEDNÍ LETECKÉ MUZEUM

Bylo založeno 28. listopadu 1958 a pro návštěvníky se otevřelo 23. února 1960. Je umístěno přibližně 40 km východně od Moskvy v obci Monino - sídle bývalé Gagarinovy vojenské letecké akademie. Na počátku bylo v muzeu vystaveno 586 exponátů, z toho 14 letadel. V současnosti má sbírka 173 letadel, 123 leteckých motorů a desítky tisíc předmětů. Ve třech hangárech a na rozlehlé venkovní ploše můžete vidět letadla, vrtulníky, letecké motory, zbraně a vybavení související s celou historií sovětského a ruského vojenského a civilního letectví od roku 1909 do současnosti.

Je zde k vidění například druhoválečný bombardér DB 3 navržený S. V. Ilyushinem, stíhačka Jak 9, unikátní strategický bombardér 3MD, T4 nebo M-50, kompletní poválečné vývojové řady leteckých firem MIG, Suchoj, Jak, Tupolev, Antonov... Zastoupeny jsou i civilní letouny či vrtulníky, např. prototyp TU-114 "Moskva", IL-62, nadzvukový Tupolev TU-144, vrtulníkový gigant Mil V-12.

Personál muzea je složen z bývalých či současných pilotů a zaměstnanců letectva. Muzeum se se svojí sbírkou řadí mezi největší letecká muzea na světě. Jak původní muzejní hangár, tak i mnoho exponátů však stále čeká na rekonstrukci a zrestaurování.

Místo: Monino, Moskevská oblast, Rusko.

Oficiální a další názvy: Ústřední muzeum vojenského letectva, Muzeum vojenských vzdušných sil Ruské federace, Центральный музей Военно-Воздушных Сил РФ. 

Muzeum navštěvujeme pravidelně v rámci našich zájezdů. Aktuální nabídku zájezdů najdete zde.

Foto: archiv Cestovní kanceláře PRADĚD