MUZEUM VELKÉ VLASTENECKÉ VÁLKY

Stavba muzea trvala celkem devět let a byla financována z veřejných sbírek (což není v historii Ruska nic zvláštního - např. památník Bitvy u Borodina 1812 byl také financován z veřejných peněz). Muzeum na vrcholu Pokloné hory otevřelo své brány při příležitosti 50. výročí skončení 2. světové války 9. května 1995 za přítomnosti prezidenta Borise Jelcina a dalších 55 představitelů jiných zemí. Muzeum sdružuje exponáty z období Velké vlastenecké války (1941 - 1945) na ploše téměř 20 tis. m2 ve vnitřní i venkovní expozici. V budově muzea je několik velkých dioramat (Obležení Leningradu, Bitva u Stalingradu, Bitva v Kurském oblouku, Bitva o Berlín...). Dále se zde nachází Síň slávy s více jak 11 tis. jmény hrdinů sovětského svazu. Před budovou se nachází 142,5 metru vysoký Vítězný obelisk.

V externí expozici v Parku Pobedy (Park Vítězství) je rozmístěno více než 300 kusů vojenské techniky včetně železničního kanónu TM-3-12 ráže 305 mm z bitevní lodi "Císařovna Maria".

Nedaleko od vstupu do venkovní expozice se nachází i menší výstava "Motory vojny" s několika desítkami exponátů vojenské techniky.

Místo: Pokloná hora, Moskva, Rusko.

Oficiální a další názvy: Ústřední muzeum Velké vlastenecké války 1941-1945, Muzeum vítězství, Музей Победы, Центра́льный музе́й Вели́кой Оте́чественной войны́ 1941-1945 гг.

Muzeum navštěvujeme pravidelně v rámci našich zájezdů. Aktuální nabídku zájezdů najdete zde.

Foto: archiv Cestovní kanceláře PRADĚD