ÚSTŘEDNÍ VOJENSKÉ MUZEUM

V roce 2019 oslavilo 100. výročí od svého založení. Muzeum Rudé armády a námořnictva, jak se dříve jmenovalo, ve svých počátcích vystavovalo ve slavném obchodním domě GUM a přilehlých ulicích. Později bylo přemístěno do Ústředního domu Ruské armády na Suvorovského náměstí. V současné budově, která se nachází nedaleko, bylo muzeum otevřeno 8. května 1965 k 20. výročí ukončení 2. světové války.

Ve svých sbírkách schraňuje na 800 tis. předmětů, čímž se řadí mezi největší na světě. V interiérech v celkem 24 sálech na ploše 5000 m2 je k vidění přibližně 15 tis. předmětů, dokumentů, fotografií, zbraní, vojenských praporů (včetně praporu vztyčeného 1. května 1945 na budově Reichstagu), odznaků a osobních předmětů vojenských vůdců, vojáků a státníků od počátku až do současnosti. Sály jsou rozděleny na jednotlivá období, např. Dějiny ruské armády a námořnictva do roku 1917, Rudá armáda během občanské války, Ozbrojené síly během Velké vlastenecké války, Vznik a rozvoj Ozbrojených sil Ruské federace... V exteriéru je pak umístěno na 160 kusů vojenské dělostřelecké, raketové, letecké, rádiové a obrněné techniky. Ve sbírce můžeme vidět střední tank T-28, těžké KV-1, KV-2, obrněný vlak typu BP-43, protiletadlový systém S-300, mezikontinentální balistickou raketu R-9A, raketový systém R-17 Elbrus, či 9P120 Temp-S, balistickou raketu RSD-10 Pioněr atd.

Místo: Moskva, Rusko.

Oficiální a další názvy: Muzeum Rudé armády a námořnictva, Ústřední vojenské muzeum ozbrojených sil Ruské federace, Centrální vojenské muzeum, Центральный музей Вооруженных Сил Российской Федерации.

Muzeum navštěvujeme pravidelně v rámci našich zájezdů. Aktuální nabídku zájezdů najdete zde.

Foto: archiv Cestovní kanceláře PRADĚD