BRNO

A JIH MORAVY

Jižní Morava není jen Brno či Znojmo. Proto na tomto zájezdu uvidíme opevnění na jižní hranici se současným Rakouskem, ale také leteckou sbírku ve Vyškově či jeskynní komplex Výpustek a památky na bitvu tří císařů u Slavkova.

Co můžete na zájezdu vidět: • mohylu a muzeum k roku 1805 • železnou oponu v Čížově • pěchotní srub MJ-S 3 Zahrada • protiatomový kryt v Brně a další.

Muzea a vstupné v ceně: • Výpustek - vojenské muzeum • Vyškov - letecké muzeum • Prace - muzeum bitvy 1805 • Brno - technické muzeum, podzemní protiatomový kryt • Šatov - pěchotní srub Zahrada • Slup - řopík • Ořechov - vojenské muzeum.

TERMÍN: 20.05. - 23.05.2021

DÉLKA ZÁJEZDU: 4 DNY

CENA: 7 790 Kč

DOPRAVA: AUTOBUSEM nebo MINIBUSEM

STRAVOVÁNÍ: NENÍ

ZEMĚ: ČESKO

- PROGRAM ZÁJEZDU -

1. den: z Prahy do Brna, prohlídka vojenského prostoru s jeskyni Výpustek. Tento jeskynní objekt byl využíván již na konci třicátých let 20. století jako sklad munice prvorepublikové armády. Poté zde byla Němci zřízena továrna na výrobu součástí leteckých motorů a nakonec zde fungoval protiatomový kryt ČSLA. Poté ve Vyškově prohlídka sbírek leteckého muzea, nejen s letadly, ale také s dělostřeleckou technikou. Unikátní je sbírka tzv. "letecké archeologie" Při návratu do Brna zastávka na kopci Žuráň, odkud Napoleon řídil v roce 1805 bitvu tří císařů. Nocleh v Brně.

2. den: v obci Prace prohlídka "Mohyly míru" a přilehlého muzea. Obé je věnováno bitvě u Slavkova 1805. Návrat do Brna, prohlídka technického muzea a nakonec návštěva podzemního krytu 10 - Z pod hradem Špilberk. Byl vybudován za okupace pro případ bombardování, pak krátce sloužil jako sklad vína a od roku 1949 jako protiatomový kryt pro vedoucí funkcionáře města Brna a jihomoravského kraje. Nocleh opět v Brně.

3. den: z Brna k česko-rakouské hranici , v Čížově zastávka a skanzenu "železné opony", poté přes Znojmo na krátkou zastávku v rakouském historickém městečku Retz. Poté do obce Šatov, kde navštívíme jeden z mála vybudovaných pěchotních srubů na jižní hranici, a to MJ-S 3 Zahrada. Srub byl po válce dodatečně osazen pancéřovými zvony a byl využíván ČSLA. Ve Slupi nakonec prohlídka řopíku s dobovým vybavením. Návrat na nocleh do Brna.

4. den: odjezd z ubytování do blízkého Ořechova. Zde prohlídka stanoviště 7.protiletadlového raketového oddílu PVOS bývalé ČSLA a zdejší expozice vojenské techniky. Po prohlídce odjezd přes Brno do Prahy.

Program je rámcový, pořadí navštívených muzeí se může změnit.

- PODROBNOSTI O ZÁJEZDU -

Ubytování: 3x v 2*/3* hotelech ve dvoulůžkových pokojích se sprchou a WC.

Stravování: není (vlastní, viz běžné informace k zájezdům).

Základní cena: 7 790 Kč / osoba ve dvoulůžkovém pokoji (z toho záloha 2 400 Kč).

Příplatek za jednolůžkový pokoj: 2 400 Kč (na vyžádání).

Cena zahrnuje: dopravu autobusem nebo minibusem, 3x nocleh, vstupné uvedené v podrobném programu (8 muzeí), průvodce, zákonné pojištění CK.

Nástupní místa: Praha, Olomouc, Brno a po dohodě po trase.

Minimální počet cestujících: 16 osob.