SRBSKO, ČERNÁ HORA, BOSNA

Při zájezdu na Balkán navštívíme v Bělehradě letecké a vojenské muzeum s mnoha unikáty, v Černé Hoře bývalé rakousko-uherské pevnosti i s pancéřovými kopulemi kolem Boky Kotorské, místo atentátu na Ferdinanda d´Este v Sarajevu, protiatomový kryt pro maršála Tita...

Co je možné na zájezdu vidět: • tvrze kolem Boky Kotorské, tvrz Kalemegdan s vojenským muzeem • vrak amerického letadla F-117 • československý tank LT vz. 35 • muzeum zbrojařské firmy Zastava • letadla Me 109, Hurricane, Spifire, P-47, Il-2, La-5, Li-2, Po-2, řadu MiGů • ponorku Heroj (821) v Tivatu • atomový kryt maršála Tita • město Dubrovnik - památku UNESCO a další.

Muzea a vstupné v ceně: Budapešť - vojenské muzeum, loď Lajta a Kossuth • Szolnok - letecké muzeum • Bělehrad - vojenské muzeum, letecké muzeum • Kragujevac - technické muzeum fy. Zastava • Užice - vojenské muzeum • Tivat - námořní muzeum • Konjic - atomový úkryt • Sarajevo - muzeum 1878 - 1918 • Jablanica - vojenské muzeum • Kecel - vojenské muzeum.

TERMÍN: ZDE

DÉLKA ZÁJEZDU: 11 DNÍ

DOPRAVA: AUTOBUSEM

STRAVOVÁNÍ: NENÍ

ZEMĚ: BOSNA A HERCEGOVINA, ČERNÁ HORA, MAĎARSKO, SRBSKO

- PROGRAM ZÁJEZDU -

1. den: průjezd ČR po trase Pardubice - Olomouc - Brno, pak přes Bratislavu do Budapešti, zde prohlídka vojenského muzea na Hradním vrchu. Nocleh v Budapešti.

2. den: v Szolnoku prohlídka maďarského leteckého muzea. Mimo jiné zde z jezera Balaton vytažený vrak IL-2, kompletní sbírka maďarského vojenského letectva po roce 1945, Hawker Hunter nebo F-104 a další. Po prohlídce odjezd do Srbska, nocleh v Bělehradě, případně individuální prohlídka centra města. Nocleh.

3. den: v Bělehradě prohlídka zdejších muzeí - vojenského na tvrzi Kalemegdan a leteckého na letišti Surčin (Me 109, Hurricane, Spitfire, F 47 Thunderbolt, Ju 52, vrak "neviditelného" F-117 z r.1999, výrobky jugoslávských leteckých továren - Ikarus, Soko...). Na Kalemegdanu venkovní expozice tanků (LT-35, polský tančík, italský vz.33, PZ IV, unikátní jugoslávská varianta T-34...) a děl - i škodováckých, uvnitř vojenská historie Srbska od vzniku samostatného státu až po současnost. Individuální prohlídka Bělehradu, nocleh.

4. den: odjezd z Bělehradu, zastávka v Kragujevaci s muzeem zbrojařské firmy Zastava, poté přejezd do Užice, bývalého hlavního města svobodné republiky během 2. světové války. Zde prohlídka muzea s podzemní partyzánskou zbrojovkou, venku stojícím ex-francouzským Hotchkissem... Nocleh poblíž Užice.

5. a 6. den: přejezd do Černé Hory k pobřeží, prohlídka některých rakousko-uherských pevností (Traste, Goražda), pobřežních baterií (Lušica) či skalního úkrytu válečných lodí. Zastávka v námořním muzeu v Tivatu, k prohlídce je i ex-jugoslávská ponorka Heroj (821). Případně koupání. Nocleh dvakrát ve stejném hotelu v Budvě.

7. den: odjezd z Černé Hory, přes Dubrovnik (zastávka, individuální prohlídka opevněného města), poté přejezd do Bosny/Hercegoviny do Mostaru, prohlídka města, nocleh.

8. den: při cestě do Sarajeva zastávka v obci Konjic, zde prohlídka protiatomového krytu pro jugoslávské funkcionáře. Ve městečku Jablanica prohlídka muzea, které je zaměřeno na "bitvu na Neretvě" v roce 1943. Zachován je i zbytek mostu, který při ústupu zničili jugoslávští partyzáni. Poté pokračování do Sarajeva, zde nocleh.

9. den: dopoledne procházka po místech, kde se uskutečnil sarajevský atentát s prohlídkou zdejšího muzea Sarajevo 1878 - 1918. Poté po trase Zenica - Doboj k městu Gradačac, kde je zaparkován obrněný vlak z jugoslávské občanské války. Nocleh poblíž chorvatsko-maďarských hranic.

10. den: prohlídka vojenského muzea v Kecelu (rozsáhlá sbírka cca 300 - 400 kusů různé vojenské techniky - obrněná technika, nákladní auta s různými nástavbami, děla, letadla, protiletadlové systémy... Čsl. výrobky jsou zastoupeny např. protitankovým kanonem KPÚV vz.37). Po prohlídce odjezd do Budapešti na nocleh.

11. den: dopoledne prohlídka prvního evropského říčního monitoru SMS Lajta, poté odjezd do ČR po trase Budapešť - Bratislava - Brno - Olomouc - Pardubice.

Program je rámcový, pořadí navštívených muzeí se může změnit.

- PODROBNOSTI O ZÁJEZDU -

Ubytování: 10x v 2*/3* hotelech ve dvoulůžkových pokojích se sprchou a WC.

Stravování: není (vlastní, viz běžné informace k zájezdům).

Nástupní místa: Pardubice, Svitavy, Olomouc, Brno.

Minimální počet cestujících: 32 osob.